środa, 30 stycznia 2019

Subiektywny przegląd książkowych nowości /styczeń 2019/


Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.


Kuba i Kanga to jedna z tych książek, które idealnie się sprawdzą jako lektura dla samodzielnego czytelnika w wieku 6–9 lat. Niewielki format i ciężar książki, twarda okładka w stonowanych jesiennych kolorach, szycie z kapitałką, przyjemny dla oka papier o ciepłej tonacji, dostosowana do potrzeb dziecka typografia (odpowiednio duży font, interlinia, marginesy), pełne uroku ilustracje. Zawsze ujmują mnie tak dopracowane edytorsko publikacje. Czasem jednak zdarza się, że pod ładną warstwą kryje się miałka treść. Szczęśliwie „Kuba i Kanga” to nie ten przypadek i z czystym sumieniem mogę tę książkę polecić. Historia jest bardzo uniwersalna, bo traktuje o relacji człowieka ze zwierzętami. Główny wątek skupia się na burzliwej przyjaźni małego chłopca z kangurem odratowanym z myśliwskiej obławy, ale do głosu dochodzą także postaci innych zwierząt, od wieków towarzyszących człowiekowi, z których niezwykle wzruszająca jest historia psa Bobiego. Nie chcę tu spoilować, ostrzegam tylko, że poleją się łzy, bo australijska autorka nie stroni od trudnych tematów, takich jak choroba najbliższej osoby, poczucie osamotnienia, depresja, śmierć. Czyni to jednak subtelnie, delikatnie, z uwzględnieniem poziomu dojrzałości emocjonalnej młodych czytelników.

Ursula Dubosarsky, Kuba i Kanga, il. Andrew Joyner, tłum. Maria Makuch, wyd. Znak 2019.
Wiek: 6+


wtorek, 15 stycznia 2019

Jak ziarnka piasku


Ostatni raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jest alarmujący – Polska plasuje się na drugim miejscu wśród krajów Europy pod względem liczby samobójstw nastolatków. Młodzi ludzie czują się dogłębnie osamotnieni i uważają, że o swoich problemach nie mogą z nikim porozmawiać. Dramatyczną zmianą jest zwłaszcza to, że owo przekonanie odnosi się także do rówieśników – wiele wskazuje na to, że powierzchowne internetowe relacje osłabiły bliskie więzi i obecnie nawet najlepszemu przyjacielowi nie wszystko można powiedzieć.



Książka Joanny Jagiełło to fabularny zapis powyższej diagnozy. Wstrząsający, uwierający, i niestety bardzo aktualny. Portretuje samotność nastolatków na wielu tłach – rówieśniczym, szkolnym, rodzicielskim i pokazuje niemoc i bezradność grup społecznych i instytucji, które powinny wspierać młodego człowieka na trudnej drodze dojrzewania.

środa, 9 stycznia 2019

Patrz, Madika, pada śnieg!

Mamy w domu ulubioną zimową książkę, której czytanie jest rytuałem i cudownie tkliwą przyjemnością.  Kiedyś czytałam ją dzieciakom przed Bożym Narodzeniem, ale odkąd święta przestały być białe, lektura ta przypada zwykle na pierwszą połowę stycznia. Świat tonie wówczas w śniegowych zaspach, ja zaś tonę we łzach, bo moje matczyne serce wpada pod koniec książki w szaleńcze prestissimo. Domyślacie się, jaki tytuł mam na myśli? Tak, to „Patrz, Madika, pada śnieg!”.




W 2017 roku wydawnictwo Zakamarki uraczyło nas dodrukiem, dzięki czemu kolejne roczniki dzieci młodszych, starszych i zupełnie dorosłych mogą cieszyć się swoimi egzemplarzami. A zapewniam Was, że jest to książka dla każdego dziecka; bez względu na różnice płci, charakteru czy zainteresowań. Do tego na lata całe, na wszystkie kolejne śnieżne zimy.

poniedziałek, 7 stycznia 2019

Plebiscyt na najlepszą książkę dla niedorosłych - LOKOMOTYWA 2018


Kochani! Przed nami nowy rok z nowymi książkami dla dzieci i młodzieży. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy tym, co wspaniałego, odkrywczego, pięknego pojawiło się na rynku wydawniczym w roku minionym. Nowo wydane książki tak szybko znikają! Przelatują przez nasze ręce (lub tylko oczy) jak komety, a potem o nich zapominamy. W przypadku książek dla dzieci jest to szczególnie przykre, bo przecież one mogą mieć wiele „żyć”, można je czytać wielokrotnie, na różne sposoby, bawić się nimi, odkrywać na nowo. Jako blogerzy książkowi działający na rzecz popularyzacji czytelnictwa, postanowiliśmy się „skrzyknąć” i przypomnieć wiele znakomitych książek wydanych w 2018 roku oraz zaprosić Was do wybrania spośród nich tych Waszym zdaniem najlepszych. Tak narodziła się pierwsza edycja plebiscytu LOKOMOTYWA, który wystartował właśnie dzisiaj! 


LOKOMOTYWĘ organizują blogerzy piszący o książce dziecięcej i młodzieżowej:

Agnieszka Dobrowolska - Mały pokój z książkami
Zosia Gwardyś - Mała czcionka
Magdalena Koziarek - Synkowe czytanie
Olga Kromuszczyńska - O tym, że
Maja Kupiszewska - Maki w Giverny
Karolina Obrzut - Dżin z tomikiem
Marta Pilarska - Mała Ka f ka
Alicja Szyguła - W Nieparyżu
Paulina Zaborek - Poczytaj dziecku