poniedziałek, 28 listopada 2022

Książki adwentowe 2022

 


Książki-kalendarze adwentowe, czyli takie z rozdziałami na każdy dzień adwentu, po jednym od 1 grudnia do Bożego Narodzenia, od paru lat wydreptują sobie drogę do naszych domów. I powoli stają się lekturową tradycją grudnia. Szlaki czytelnicze przecierało wydawnictwo Zakamarki, które do tej pory wydało osiem książek adwentowych. W tym roku zaproponowało inne książki świąteczne i zimowe, ale wiele innych wydawnictw wykonało 150 procent normy. Możemy wybierać z naprawdę wielu książek adwentowych, w poszukiwaniu tej, która najlepiej odpowie naszym potrzebom.

Tutaj przedstawiam trzy propozycje:

1.   EKSPRES  GRUDNIOWY

Rodzinka złożona z mamy, taty i dwóch synków przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Ich codzienne życie wraz z początkiem grudnia wypełniają różnorodne działania, które pozwalają im przygotować się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a także poczuć wyjątkowy klimat i magię świąt, na którą czeka się cały rok.


Pojawia się więc oczywiście kalendarz adwentowy, który przybiera kształt pociągu, jako że starszy z braci jest miłośnikiem kolejnictwa. Każdego kolejnego dnia miesiąca z wagonika ekspresu grudniowego chłopcy wyjmą karteczkę z zadaniem. Będą to między innymi: nauka życzeń świątecznych w kilku językach, zrobienie karmnika dla ptaków, stworzenie kalendarza z rodzinnymi zdjęciami, zrobienie „małych świąt”, czyli przygotowanie na obiad wybranego wigilijnego dania,  domowa potańcówka do świątecznych przebojów.


W tej książce znajdziecie wiele inspiracji na czas adwentu, idealnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poza tym praktycznym zadaniowym wymiarem „Ekspres grudniowy” to także po prostu pełna rodzinnego ciepła i humoru opowieść, która przypomina o tym, jak wielkie znaczenie mają relacje z bliskimi i że warto znaleźć czas – choćby najkrótszą chwilę w zabieganym dniu – na wspólną aktywność. 

Ewelina Włodarczyk, Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy, il. Anna Łazowska, wyd. Dwukropek, Warszawa 2022.
Wiek: 5+

2.   Z PAJĘCZYNY SIĘ URWAŁEŚ?

Czy mucha może zaprzyjaźnić się z pająkiem? Wydawać by się mogło, że raczej nie. Henrykowi i Bzykowi też się tak wydaje. Przynajmniej przez jakieś 20 dni adwentu… Bzyk złapany w pajęczą sieć ma być świąteczną pieczenią Henryka, ale gdy mijają kolejne dni, a oni poznają się nawzajem, sprawa nie wydaje się już taka oczywista. Na jaw wychodzi wielka samotność pająka. Do tej pory jej zaprzeczał, uważając, że jako groźny przedstawiciel rodziny pajęczaków musi odpychać i zrażać wszystkich do siebie. Mała, pogodna mucha pokazuje mu jednak, że nic nie jest czarno-białe, a szacunek i troska okazywane innym stworzeniom robią różnicę nawet gdy jest się wielkim, grubym i strasznym pająkiem.


Nietypowa ze względu na bohaterów, ale typowa w świątecznym klimacie i przesłaniu adwentowa książka z krótkimi rozdziałami na każdy dzień od 1 do 24 grudnia. Lekko napisana, z dużą dawką humoru, opatrzona zabawnymi rysunkami autora.


Dobra do wspólnego czytania na głos z młodszymi dziećmi, sprawdzi się także jako samodzielna lektura dla tych nieco starszych.

Kai Pannen, Z pajęczyny się urwałeś?! Wyjątkowa opowieść adwentowa w 24 rozdziałach, tłum. Emilia Skowrońska, wyd. Dwukropek, Warszawa 2022.
Wiek: 5+

 

3.   GWIAZDKA U NIEDŹWIADKA

Gwiazdka u Niedźwiadka to imponujących rozmiarów interaktywna książka adwentowa, w której mali czytelnicy włączają się w świąteczną opowieść. Ich zadaniem jest wyjmowanie z kartonikowych kopert ozdób na choinkę i dekorowanie bożonarodzeniowego drzewka. W ten sposób podążają za opowieścią i jej kolejnymi bohaterami. Historia zaczyna się od tego, że Niedźwiadek odkrywa, że zaprosił gości na wspólne świętowanie Gwiazdki, a brakuje mu ozdób na choinkę. Proponuje więc przybywającym do niego z całego świata zwierzętom, by przyniosły ze sobą dowolną ozdobę. Dziecko, wysłuchawszy historyjki z określonego dnia, wyjmuje z kopertki taką ozdobę i w imieniu bohatera wiesza ją na gotowej do złożenia, dołączonej do książki kartonikowej choince.


Ozdoby są różne: bombki, dzwonki, precle, aniołki, piernikowe domki, bałwanki i mikołaje. Jednym zwierzętom uch zdobycie przychodzi łatwo, innym trudniej. Leniwiec ciągle przekłada moment, gdy zabierze się za szukanie odpowiedniej ozdoby, wiewiórka dawno już przygotowała prezent, ale schowała go do skrytki – i nie pamięta do której! Wiele zwierzaków nigdy by nie wymyśliło prezentu, gdyby nie pomoc przyjaciół, niektóre, jak zapracowany krokodyli dentysta są tak zapracowane, że gdyby nie przyjaciele, w ogóle nie udałoby się im zdobyć ozdoby.


Każda z zawartych w książce minihistoryjek na dni adwentu to króciutka opowieść o przyjaźni, akceptacji, współdziałaniu, pomaganiu innym, zaufaniu i wierze w drugiego. Jej klimat wypełnia magia Świąt. Oto bowiem wilk zaprzyjaźnia się z kurczaczkiem, a Mikołaj daje wolne jednemu ze swoich reniferów, żeby ten mógł zatańczyć z przyjaciółmi wokół choinki u Niedźwiadka.  


Duży prostokątny format, piękne całostronicowe ilustracje Thomasa Baasa, kredowy papier, interaktywne elementy sprawiają, że czytanie tej książki jest bardzo miłą i angażującą przedświąteczną zabawą.

Beatrice Garel, Thomas Baas, „Gwiazdka u Niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy”, tłum. Paweł Łapiński, wyd. Tako, Toruń 2022.
Wiek: 3+ (składanie choinki, otwieranie kopert i dekorowanie drzewka z pomocą dorosłego).